Haber

İsviçre’nin Milli Günü Ankara Büyükelçiliği’nde Kutlandı

İSVİÇRE’nin Milli Günü, Ankara’daki İsviçre Büyükelçiliği’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

İsviçre’nin Ankara Büyükelçisi Jean Daniel Ruch’un ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Ankara’daki diplomatik temsilciler ve çok sayıda davetli katıldı. Tören iki ülke milli marşlarının okunmasıyla başladı. Bakan Yardımcısı Bozay, resepsiyonda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İsviçre halkının İsviçre Milli Günü münasebetiyle tebrik etti.

‘TÜRKİYE-İSVİÇRE İLİŞKİLERİNİN BİZİM İÇİN ÖZEL BİR ANLAMI VAR’ İsviçre-Türkiye ilişkilerinin tarihi bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Bozay, “Türkiye-İsviçre ilişkileri, Türk tarihinin birçok değerli kilometre taşlarına ev sahipliği yapan İsviçre’de olduğu için bizim için özel bir anlam taşıyor. 8 ay süren güçlü bir konferansa ev sahipliği yaparak toplumsal hafızamıza kazınan şehir, bu yıl Lozan Barış Antlaşması’nın ve Cumhuriyetimizin 100. yılını gururla kutluyoruz. Şu anda Türkiye’de bine yakın İsviçre şirketi faaliyet gösteriyor. Bu sayı önümüzdeki dönemde istikrarlı bir şekilde artacak, artmasını temenni ediyoruz.” AB Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Arabuluculuk Dostları Grubu eşbaşkanları olarak Türkiye ve İsviçre’nin arabuluculuk çalışmalarında doğal ortak olduklarını kaydeden Bozay, “İkili ilişkileri daha da güçlü tutmak istiyoruz. Çeşitli uluslararası ve bölgesel konularda örnek vizyonlara sahibiz. Büyükelçi Ruch da Lozan Barış Antlaşması’nın önemine değinerek, antlaşmanın imzalandığı dönemde İsviçre Konfederasyonu Başkanı olan Carl Scheurer’in konuklara yaptığı konuşmayı okudu. Bozay ve Ruch, Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılı münasebetiyle elçilik bahçesine fidan dikti. .

Büyükelçi Ruch ise dikilen fidanla ilgili olarak, “Bu yılın başlarında Türkiye ve Suriye’yi vuran büyük depremin tüm kurbanlarının ruhu, bu ağacı dikerken hiç şüphe yok ki bizlerle birlikte olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu