Haber

Çeşme’de 1 milyar doları aşan tarihi kara para aklama operasyonunda ikinci dalga

Çeşme’de 1 milyar doları aşan tarihi kara para aklama operasyonunda ikinci dalga

Tarihi kara para aklama şüphelilerine ikinci dalga operasyon: 6 kişi adliyeye sevk edildi

İZMİR – İzmir’in Çeşme ilçesinde, bazı şirketlerin ihracat belgelerini göstererek kara para aklamaya çalıştıkları iddiasıyla düzenlenen polis operasyonunda 6 kişi tutuklandı. Operasyonun ikinci ayağında 6 kişi daha yakalandı. 5’i İzmirli, 1’i de Gaziantepli olmak üzere toplam 6 kişi adliyeye sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre, bazı firmaların ihracatı belgelerde ihraç ediliyormuş gibi gösterip parayı almak için Çeşme Gümrüğüne başvurması üzerine Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda başlatılan soruşturmada ancak böyle bir süreç yaşanmadı. Sistemde görünen 4 gümrük memuru ve şirket yetkilisi gibi görünen 2 sivil vatandaş İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından tutuklandı. Mali Hatalar Şube Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ve Çeşme Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 11 Ocak’ta gözaltına alındılar.

6 şüpheli tutuklandı

Sürecin tamamen kara para aklama girişimi olduğu öğrenilirken, söz konusu miktarın 1 milyar doları aştığı belirtildi. Olayın, bahis çetelerinden veya uyuşturucudan elde edilen paraların temizlenip sisteme dahil edilmeye çalışıldığı sırada meydana geldiği, yapılan incelemenin ardından firma veya şirketlerin bu tür ihracat yapmadığı öğrenildi. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

6 kişi daha gözaltına alındı

İstanbul’da “kara para aklama”, “hayali ihracat” ve “rüşvet operasyonu” gibi kabahatler işledikleri iddia edilen ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 6 şüpheliye yönelik operasyonun ikinci ayağında ise şüphelilerden 4’ü tutuklandı. 1’i İzmir’de, 1’i de Gaziantep’te. ‘de gözaltına alındı. İzmir’den gelen 5 kişi ile İstanbul’dan getirilen 4 şüpheli, sabah saatlerinde Çeşme Adliyesi’ne sevk edildi. Gaziantep’te bir şüpheli de eş zamanlı olarak bulunduğu ildeki adliyeye sevk edildi.

haber-bucak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu